top of page

1.

Chirurgia onkologiczna

której podstawowym celem jest zdrowie pacjentki, a jej połączenie
z chirurgią rekonstrukcyjną może dodatkowo korzystnie wpłynąć
na estetykę piersi i poprawę jakości życia.

Zabiegi przeprowadzane są
na różnych etapach leczenia chorób nowotworowych, w ścisłej współpracy z Komisją Onkologiczną w ramach Breast Cancer Unit Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii.

chirurgia_onkoliczna_1.jpg

BCT

(Breast Conserving Treatment)

Zabieg oszczędzający pierś. Leczenie to jest najmniejszą możliwą ingerencją, pozwalającą na usunięcie guza wraz z marginesem,
przy jednoczesnej niewielkiej zmianie objętości i kształtu biustu. Najczęściej jest łączony z zabiegiem w obrębie węzłów pachowych.

BCT onkoplastyczny

Połączenie chirurgii onkologicznej oraz estetycznej, które pozwala
na jednoczesne usunięcie zmian nowotworowych wraz bezpiecznym marginesem i remodelację piersi. Zabieg ten jest szczególnie zalecany przy większych guzach, ponieważ pozwala na zachowanie piersi. Polecany jest również pacjentkom, dla których duży rozmiar i objętość piersi stanowią niedogodność – możliwe jest zmniejszenie, podniesienie biustu, a także zmiany w położeniu brodawki.

 

Stanowi większą ingerencję w pierś niż samo BCT, wiąże się ze stosunkowo niskim ryzykiem. Najczęściej łączony z zabiegiem w obrębie węzłów chłonnych pachowych oraz symetryzacją zdrowej piersi.

Mastektomia

Zabieg chirurgiczny, w którym usuwa się nie tylko zmianę nowotworową, lecz także cały pozostały gruczoł, kopertę skórną i kompleks brodawka-otoczka. Najczęściej stosowany wtedy, gdy istnieją przeciwwskazania
do wykonania zabiegu oszczędzającego pierś (BCT) lub zabiegu
z jednoczesną rekonstrukcją piersi.

Mastektomia z rekonstrukcją

Zabieg usuwający zmianę nowotworową wraz z gruczołem piersiowym, lecz pozostawiający skórę i kompleks brodawka-otoczka.

 

Takie działanie umożliwia rekonstrukcję wyniosłości piersiowej za pomocą protez, ekspanderów tkankowych (lub tkanek własnych) czy materiałów sztucznych – siatek i matryc bezkomórkowych, szczególnie w przypadku rekonstrukcji prepektoralnej. Pozwala to również na zmianę kształtu, rozmiaru czy położenia biustu, na przykład w przypadku ptozy, czyli opadania piersi.

Profilaktyczna mastektomia
z jednoczesną rekonstrukcją

Zabieg profilaktyczny wykonywany na zdrowej piersi w celu redukcji ryzyka zachorowania na nowotwór złośliwy u nosicielek mutacji BRCA 1/2 czy innych mutacji genetycznych, a także pacjentek z rodzinną historią chorób onkologicznych. Zabieg podobny jest do mastektomii stosowanej w przypadku wykrycia guza, uwzględniający możliwe odstępstwa, na przykład brak ingerencji w układ chłonny pachy.

 

Zachodniopomorskie Centrum Onkologii jest certyfikowanym ośrodkiem, w którym zabieg ten może być wykonywany obustronnie. 

Więcej informacji dostępnych pod adresem: 

bottom of page